A kardiológia a belgyógyászat szív- és érrendszerrel foglalkozó szakterülete. A kardiológus orvos feladatai közé tartozik a szívritmuszavarok, a koszorúér-betegségek, a szívbillentyű rendellenességei, a szívelégtelenség, a magasvérnyomás-betegség, vénás és artériás betegségek és a szív gyulladásos betegségeinek diagnosztizálása és kezelése.

A szív- és érrendszeri betegségek jelenleg az első számú haláloknak számítanak Magyarországon és évente több mint 60 ezer halálesetet okoznak.1 Így a szívbetegségek korai felismerése és kezelése a betegek életminősége és életkilátásait tekintve döntő jelentőségű.

Milyen tünetekkel érdemes kardiológushoz fordulni?

  • Bizonytalan mellkasi panaszok, mellkasi fájdalom vagy nyomásérzet
  • A szokásosnál erősebb szívdobogás, szapora pulzus vagy nagyon lassú szívverés
  • Légzési nehézségek, mint légszomj, nehézlégzés
  • Túl magas vagy alacsony vérnyomás
  • Családban előforduló szívbetegség
  • Szédülés, indokolatlan fáradékonyság, időnkénti eszméletvesztés
  • Dagadó alsó végtagok
  • Korábbi szívproblémák, mint szívinfarktus
  • Kardiológiai kockázati tényezők, mint cukorbetegség, elhízás, emelkedett koleszterin szint megléte

Kardiológiai vizsgálat előtti teendők:

Vizsgálat előtt, különös tekintettel az első konzultációra, kérjük, írja össze, milyen gyógyszereket szed, illetve hozza el az összes korábbi orvosi dokumentációját, kiváltképpen a kardiológiai vizsgálatok eredményeire. Amennyiben rendelkezik vérnyomásmérővel, úgy érdemes a vizsgálatot megelőző néhány nap vérnyomásméréseinek eredményeit leírni.

Kardiológiai vizsgálat menete:

A kardiológiai vizsgálat időtartama körülbelül 30 perc.
Először a családi és egyéni kórtörténet felvétele és a jelen panaszok megbeszélése történik. Ezt követi a fizikális vizsgálat, mely során megtörténik az antropometriai adatok (testmagasság, testsúly, testtömeg index-BMI, derék körfogat mérés) felvétele, a vérnyomás és a pulzus mérése, illetve a nyugalmi EKG vizsgálat és a szívultrahang. Amennyiben szükséges, az első konzultációt követően rendeli el a kezelőorvos az egyéb kiegészítő vizsgálatokat.

Kardiológia szakrendelésünkön végzett vizsgálatok:

Nyugalmi EKG vizsgálat elhagyhatatlan része a kardiológiai vizsgálatnak. A szív elektromos tevékenysége alapján következtetünk a szív működésére. Mérjük a percenkénti szívverések számát, keressük az esetleges ritmuszavarokat és a szív ingerképzésének rendellenességeit. A nyugalmi EKG vizsgálat fekvő helyzetben történik.

Terheléses EKG vizsgálat során a páciensről kerékpározás közben készítünk folyamatos EKG vizsgálatot, valamint meghatározott időközönként vérnyomást mérünk. Ezt követően egy algoritmus alapján kiszámoljuk a páciens életkorának megfelelő célfrekvenciát, melyet a kerékpár ellenállásának fokozatos emelésével érünk el. Ez a vizsgálat segít felderíteni, hogy oxigénhiány esetén, hogy reagál a szív, illetve fizikai megterhelés során fellép-e szívritmuszavar, nehézlégzés.

Szívultrahang, más néven echocardiographia egy olyan képalkotó eljárás, melynek során képet kapunk a szív nagyságáról, mozgásáról, a szívizom működéséről, a szívbillentyűk állapotáról, esetleges betegségeiről, a szív kamráinak méretéről és funkciójáról. Emellett korábban lezajlott infarktus után fennmaradt folyadékgyülemről, vérrögről, kóros véráramlásokról szerezhetünk információt. A szívultrahang nem invazív, fájdalommentes vizsgálat.

24 órás vizsgálatok

Holter EKG vizsgálat segítségével a mindennapi tevékenységek közben, természetes körülmények között monitorozható a szív elektromos működése. A vizsgálat során a páciensnek egy hordozható eszközt, úgynevezett Holter monitort kell viselnie 24 órán keresztül. Ezt a vizsgálatot a szabálytalan szívműködés, szédülés, ájulás, mellkasi fájdalom kivizsgálása során alkalmazzák.

24 órás vérnyomásmérés, más néven ABPM során, a páciensnek egy teljes napon keresztül egy olyan készüléket kell viselnie, mely meghatározott időintervallumokban megméri a vérnyomását. A kapott adatokat kiértékelve képet kaphatunk a vérnyomás ingadozásairól, a már szedett gyógyszerek (vérnyomáscsökkentők) hatásáról, illetve hogy alvás közben miként változnak a vérnyomásértékek.

Árlista